Skip to main content

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowali o rekordowym wyniku osiągniętym podczas strzelań z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet Homar-K prowadzonych w ramach ćwiczeń sojuszniczych Baltic Shield.

Pocisk CGR-080 osiągnął cel zlokalizowany w odległości 79,6 km, potwierdzając zdolności całego systemu Homar-K.

Spolonizowana wyrzutnia rakiet Homar-K, bazująca na koreańskim systemie Chunmoo, stanowi jeden z najważniejszych przykładów współpracy przemysłów obronnych Polski i Republiki Korei. Program obejmuje nie tylko dostawy nowoczesnych systemów rakietowych dla Sił Zbrojnych RP, ale również szeroką współpracę przemysłową, transfer technologii oraz rozwój krajowych kompetencji w obszarze produkcji, integracji i wsparcia systemów rakietowych. System integruje koreańską technologię wyrzutni z rozwiązaniami dostarczanymi przez polski przemysł obronny, w tym Polską Grupę Zbrojeniową oraz Grupą WB.

Ćwiczenia Baltic Shield realizowane są wspólnie przez siły zbrojne Polski i Królestwa Danii na obszarze Bornholmu oraz Morza Bałtyckiego. Obejmują działania prowadzone na lądzie, morzu i w powietrzu, koncentrując się na wzmacnianiu bezpieczeństwa strategicznie istotnego regionu Bałtyku oraz reagowaniu na zagrożenia o charakterze konwencjonalnym i hybrydowym.

Wspólne działania potwierdzają rosnącą rolę polskich systemów rakietowych we współdziałaniu z siłami sojuszniczymi oraz ich znaczenie dla wzmacniania interoperacyjności i zdolności odstraszania na wschodniej flance NATO. To kolejne koalicyjne manewry potwierdzające zdolność polskich artylerzystów do prowadzenia działań w środowisku wielonarodowym oraz wysoką gotowość operacyjną systemu.

fot.HAEU/P.Kiełek